Wiata śmietnikowa przy domu – komfort i funkcjonalność

Widok kontenerów przy domu nie jest zbyt zachęcający, ponadto wystawienie ich na działanie atmosferyczne, sprawia, że po latach ich wygląd jest jeszcze gorszy.

Dbasz o otoczenie wokół swojego domu, wygląd elewacji, ogrodu? Czemu by nie zadbać również odpowiednio o wygląd kontenerów. Jak to uzyskać? Wykorzystując do tego profesjonalną, funkcjonalną i wygodną wiatę śmietnikową przy domu.

Do czego przeznaczone są wiaty śmietnikowe przy domu?

Mała wiata śmietnikowa jest dość prostym w konstrukcji i budowie obiektem budowlanym przeznaczonym do:

odpowiedniego zabezpieczenia kontenerów na odpady przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych

zabezpieczenia przed korzystaniem z kontenerów przez osoby trzecie

zasłonięcia kontenerów, co bezpośrednio wpływa na kwestie wizualne, szczególnie ważne jeśli chodzi o domki jednorodzinne

poprawienia warunków użytkowania pojemników na odpady, a także kwestii związanych z zachowaniem czystości

ochrony przed bezpańskimi zwierzętami

zachowania estetyki wokół domu

przedłużenia żywotności kontenerów na odpady.

Osłony śmietnikowe

Małe wiaty śmietnikowe doskonale sprawdzą się właśnie przy domkach jednorodzinnych, zabezpieczając i wizualnie poprawiając wygląd pojemników na śmieci. Dobrej jakości wiaty śmietnikowe są najczęściej zadaszone, dzięki czemu pojemników nie zalewa woda, a także nie pada na nie śnieg, co zdecydowanie przedłuża ich żywotność, natomiast mniejsze oddziaływanie słońca to wolniejszy rozkład śmieci, co z kolei wpływa na kwestie higieniczne i zapachowe.

Z czego zbudowana jest mała wiata śmietnikowa?

Kupując tego typu obiekt budowlany, warto zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania, oczywiście całość musi być także odpowiednio dobrana pod względem wizualnym, natomiast to właśnie materiał, który został wykorzystany do budowy wiaty śmietnikowej, będzie stanowił o jej użyteczności i funkcjonalności, a także czasie użytkowania. Dobrej jakości mała wiata śmietnikowa najczęściej wykonana jest z wysokojakościowych ocynkowanych materiałów, które można pomalować na dowolny kolor z dostępnej w sklepie palety. Ten typ konstrukcji przesądza o jej wyjątkowej stabilności, boki tego typu wiat są wykonywane z blachy powlekanej, z tego samego materiału wykonuje się najczęściej dachy. Takie materiały sprawiają, że wiata jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, jej konstrukcja nie została naruszona, a sama wiata będzie służyła w dobrej kondycji przez wiele lat.

wiata śmietnikowa

Czy budowę wiaty śmietnikowej musimy zgłaszać?

Jeszcze do 2017 roku pozwolenie na postawienie niewielkiej wiaty śmietnikowej było konieczne, obecnie dzięki odpowiednim regulacjom, nie ma takiej konieczności. Pomimo tego trzeba spełnić pewne wymagania, według obowiązujących przepisów nie ma konieczności zgłaszania budowy wiaty śmietnikowej jeśli nie przekracza ona 50 m2, przy czym łączna liczba wiat na danej działce nie może być większa niż 2 na każde 1000 m2 działki. Pamiętać należy, że jeśli wiata przekracza 50 m2 trzeba jej budowę złościć w odpowiednim urzędzie.

Gdzie najlepiej postawić wiatę śmietnikową?

Jeśli wiata śmietnikowa przy domu nie przekracza 50 m2 nie trzeba będzie jej budowy zgłaszać, co nie oznacza jednak, że można ją postawić gdziekolwiek. Jeśli chodzi o wiaty stawiane np. przy blokach, ich odległość od okien i drzwi do budynku musi być nie mniejsza niż 10 m, natomiast przy domkach jednorodzinnych wiatę śmietnikową należy ulokować minimum 3 m od granicy działki sąsiada, wyjątek stanowi fakt, kiedy nasza wiata będzie stykać się z małą wiatą na śmieci sąsiada. Tego typu zabudowa powinna również widocznie wydzielać miejsce gdzie znajdują się odpady, takie są zalecenie dotyczące usytuowania wiaty śmietnikowej.

Wiata śmietnikowa 2×2 czyli wtedy kiedy nie ma miejsca

Kiedy w otoczeniu naszego domu nie ma za wiele miejsca, a wygląd kontenerów odstrasza, nie trzeba rezygnować z postawienia wiaty jako osłony na kubły. W profesjonalnych sklepach z powodzeniem znajdziemy mniejsze modele jak wiata śmietnikowa 2×2, która idealnie wpisze się w niewielkie powierzchnie. Jeśli kontenerów nie mamy, aż tak dużo z powodzeniem możemy postawić na mała wiatę, która i tak będzie spełniała swoje zadanie idealnie, to bardzo funkcjonalne rozwiązanie kiedy pragniemy zasłonić pojemniki na śmieci, a mamy niewiele miejsca.

osłony śmietnikowe producent

Dlaczego warto postawić wiatę na kontenery przy własnym domu?

Wiata na kontenery ma jedno główne zadanie, a mianowicie estetyczne ukrycie pojemników na śmieci. Dobrze dobrana pod względem kolorystycznym wiata śmietnikowa, może stanowić spójną całość z innymi elementami wokół domu, a tym samym we wnętrzu ukrywać pojemniki na śmieci. W upalne lato pojawia się również problem z brzydkim zapachem, wszystko to spowodowane jest szybszym rozkładem śmieci wystawionych na intensywne działanie promieni słonecznych, jeśli wiata posiada zadaszenie ochroni kubły nie tylko przed deszczem i śniegiem, ale także przed intensywnym promieniowaniem, dzięki czemu śmieci będą rozkładać się wolniej, a co za tym idzie nie będą wydzielać tak intensywnego odoru. Mała wiata śmietnikowa, to niewielka inwestycja a bardzo wiele korzyści.